Jakie są najpopularniejsze rozmiary opon do SUV-ów?

najpopularniejsze rozmiary opon do SUV-ów

Pojazdy sportowo-użytkowe cieszą się coraz większą popularnością na terenie Polski oraz wielu innych krajów. Są to ciężkie i dynamiczne pojazdy oferujące bardzo dobre osiągi na standardowych trasach asfaltowych. Są one jednak przystosowane również do jazdy po asfaltowych drogach niskiej jakości, a także do dróg polnych i tras terenowych o umiarkowanym stopniu trudności. Rosnąca popularność takich pojazdów wśród użytkowników sprawia, że coraz szersze grono producentów wprowadza takie auta do swoich ofert. Samochody takie charakteryzują się specjalnymi parametrami i wiąże się to z koniecznością zamontowania w nich odpowiedniego ogumienia o stosownym rozmiarze i innych ważnych parametrach. Warto uzyskać dodatkowe informacje w tym zakresie.

Typowe rozmiary opon charakterystyczne dla pojazdów SUV

Wiadomo, że samochody typu SUV są w większości przypadków większe i cięższe od standardowych modeli aut osobowych. Oznacza to, że do takich pojazdów pasuje ogumienie o większym rozmiarze mieszczącym się w zakresie od 215/65 R16 do nawet 335/30 R23. Jednym z najbardziej typowych rozmiarów opon pasujących do SUV-ów jest 215/55 R17 (https://www.24opony.pl/opro,0,5608/opony-215-55-r17.html). Aby mieć pewność, że konkretne opony będą pasować do auta typu SUV, warto sprawdzić zalecenia producenta podane w instrukcji obsługi oraz sprawdzić oznaczenie informujące o rozmiarze i innych parametrach felg zamontowanych w takim samochodzie.

W podanym przykładzie najpopularniejszego rozmiaru opon SUV, mamy do czynienia z ogumieniem o szerokości 215 mm i profilu stanowiącym 55% szerokości, czyli 118,25 mm. Jest to oczywiście ogumienie o konstrukcji radialnej, które pasuje na felgę o średnicy 17 cali. Oczywiście w zależności od pojazdu, jego felg oraz indywidualnych potrzeb kierowców możliwe jest montowanie innych opon mieszczących się w podanym wyżej zakresie rozmiarów.

Na jakie kwestie zwracać uwagę przy wyborze opon do pojazdów SUV?

Kupując ogumienie do samochodu SUV konieczne jest oczywiście zwrócenie uwagi na jego prawidłowy rozmiar. Nie bez znaczenia jest jednak indeks nośności, który powinien być spory ze względu na duże rozmiary i masę samochodów sportowo-użytkowych. Zbyt niski indeks nośności niezgodny z zaleceniami producenta ma negatywny wpływ na właściwości jezdne opony oraz powoduje jej przedwczesne zużycie. Najczęściej opony o indeksie nośności dopasowanym do cięższych pojazdów SUV posiadają dodatkowe oznaczenie XL.

Wybierając opony do pojazdów SUV istotne jest zwrócenie uwagi na mieszankę gumową wykorzystaną do ich produkcji. Materiał taki powinien charakteryzować się doskonałą przyczepnością oraz powolnym i równomiernym zużyciem. Dzięki temu pojazd będzie zachowywać się właściwie na drodze nawet w końcowym okresie żywotności kompletu ogumienia. Rzecz jasna, mieszanka powinna być odpowiednio dopasowana do opon zimowych, letnich i całorocznych.

Niezależnie od typu opon SUV (letnie, zimowe albo całoroczne), warto zwrócić uwagę na ich budowę bieżnika. Powinien on poprawiać przyczepność do asfaltu, drogi piaszczystej, a także na śniegu i w błocie. Rowki i kanały takich opon muszą efektywnie odprowadzać wodę chroniąc przed groźnym poślizgiem na mokrej nawierzchni.

Przykłady godnych polecenia opon do pojazdów SUV

Aktualnie na rynku można zauważyć zwiększone nasycenie oponami do pojazdów SUV, charakteryzującymi się przedstawionymi wyżej cechami. Wśród modeli całorocznych, zimowych i letnich godne uwagi są między innymi następujące produkty:

  • Opony wielosezonowe – Goodyear Vector 4Seasons SUV Gen-2, Michelin CrossClimate SUV lub CONTINENTAL ALLSEASONCONTACT.
  • Opony letnie – Dunlop SP Sport MAXX RT2, Michelin Pilot Sport 4 SUV albo Falken Azenis FK510 SUV.
  • Opony zimowe – Goodyear UltraGrip Performance SUV Gen-1, Michelin PILOT ALPIN 5 SUV czy też Firestone Winterhawk 4.

Artykuł gościnny.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem