Ile kosztuje kredyt gotówkowy?

kredyt

Kredyty gotówkowe udzielane przez SKOK-i oraz banki cieszą się dużą popularnością w Polsce i są chętnie wybierane przez kredytobiorców. Umożliwiają szybkie i bezproblemowe uzyskanie nawet większej kwoty. Przekonaj się, czym charakteryzują się te produkty oraz jakie są koszty ich zaciągnięcia. Dowiedz się także, jak szukać najlepszej, a zarazem najtańszej oferty kredytu gotówkowego.

Tego rodzaju produkty bankowe cieszą się dużą popularnością, gdyż w 2023 r. instytucje finansowe udzieliły je na łączną kwotę 73,8 mld zł. Było to o 7,3% więcej pod względem ich liczby oraz o 13,7%, biorąc pod uwagę ich wartość w porównaniu z rokiem 2022 r.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to niezabezpieczone zobowiązanie oferowane przez banki oraz SKOK-i. Środki otrzymane w jego ramach można przeznaczyć na dowolny cel. Kredytobiorca nie musi przedstawiać we wniosku, na co wyda pożyczone pieniądze, ani też wnosić wkładu własnego.

Zgodnie z Ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim maksymalny czas trwania zobowiązania to 10 lat. Z kolei najwyższa kwota, którą można pożyczyć, wynosi 255 550 zł. Kredyt gotówkowy najczęściej można uzyskać bez wychodzenia z domu, korzystając z bankowości elektronicznej.

Kto może uzyskać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy jest przeznaczony dla osób pełnoletnich, które mają pełną zdolność do czynności prawnych. Niezbędna jest także odpowiednia zdolność kredytowa. Wpływają na nią następujące czynniki:

 • wiek kredytobiorcy,
 • wysokość dochodów,
 • wysokość wydatków gospodarstwa domowego,
 • liczba osób na utrzymaniu,
 • dotychczasowa historia kredytowa,
 • aktualne zobowiązania.

Na ich podstawie bank określa, jaką kwotę może pożyczyć konkretnemu klientowi, aby nie miał on problemów z jej spłatą.

Jakie są koszty kredytu gotówkowego?

Od pożyczonego kapitału naliczane są odsetki zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem. Składa się na nie marża banku oraz wysokość stawki referencyjnej. Pierwszy czynnik zależy od polityki stosowanej przez konkretną instytucję finansową. Marżę można negocjować, co pozwala nieco obniżyć wysokość raty. Stawka referencyjna jest ustalana przez Narodowy Bank Polski i nie zależy bezpośrednio od banku. Obecnie stosuje się wskaźnik WIBOR, który ma być za jakiś czas zastąpiony stawką WIRON.

Aby porównać koszty między różnymi ofertami kredytów gotówkowych, warto uwzględnić Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO). To wskaźnik, który pozwala określić, ile w rzeczywistości zapłacisz za swoje zobowiązanie. Aby dał on wiarygodne wyniki, musisz porównywać oferty na taką samą kwotę i na identyczny czas.

Ile kosztuje kredyt gotówkowy?

Poniżej znajdziesz przykładową symulację kosztów kredytu gotówkowego przygotowaną dla zobowiązania w wysokości 100 000 zł rozłożonego na 100 rat.

Nazwa bankuCałkowita kwota kredytuProwizjaRRSOMiesięczna rata
Citi Handlowy147 195,00 zł0,00 %10,35 %1 471,95 zł
Alior Bank158 104,00 zł0,00 %12,57 %1 581,04 zł
Velo Bank152 352,00 zł0,00 %11,41 %1 523,52 zł
BNP Paribas164 195,00 zł0,00 %13,79 %1 641,95 zł
Raiffeisen Bank157 717,00 zł0,00 %12,49 %1 577,17 zł
Kasa Stefczyka152 623,00 zł0,00 %11,46 %1 526,23 zł
Bank Pekao S.A.153 112,00 zł0,00 %11,56 %1 531,12 zł

Zestawienie obejmuje jedynie kilka przykładowych ofert banków. Jak widzisz, różnią się one od siebie RRSO, które jednocześnie warunku wysokość miesięcznej raty oraz całkowity koszt udzielenia zobowiązania. Im niższe RRSO, tym mniej zapłacisz. Możesz znaleźć najtańsze kredyty na finanse.rankomat.pl i nie przepłacać.

Jak korzystać z kalkulatora ofert kredytów gotówkowych?

Najlepszym rozwiązaniem na znalezienie taniego kredytu gotówkowego jest skorzystanie z kalkulatora dostępnego pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/kalkulator-gotowkowy/. Dzięki niemu szybko i bez wychodzenia z domu sprawdzisz, co mogą zaoferować Ci poszczególne banki. Aby to zrobić, musisz:

 • wypełnić formularz dostępny na stronie, uwzględnić w nim parametry kredytu oraz swoje możliwości finansowe,
 • sprawdzić przygotowane zestawienie ofert kredytów,
 • opcjonalnie skorzystać z możliwości rozmowy z konsultantem, który pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę,
 • złożyć wniosek na wybrany kredyt gotówkowy.

Kalkulator pozwoli Ci zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i cenny czas. Dzięki niemu nie musisz wchodzić na stronę każdego banku po kolei i sprawdzać, co ma Ci on do zaoferowania.

Na co zwrócić uwagę podczas analizowania umowy kredytu gotówkowego?

Zanim podpiszesz umowę, zwróć szczególną uwagę na następujące warunki oferty:

 • całkowitą kwotę kredytu – to kapitał, który otrzymasz od banku i będziesz mógł przeznaczyć go na dowolny cel,
 • całkowity koszt kredytu – to wszystkie wydatki związane ze skorzystaniem z zobowiązania,
 • RRSO – to koszt całkowity w ujęciu rocznym,
 • ubezpieczenie kredytu – niektóre banki oferują go w celu zabezpieczenia spłaty w przypadku trudnej sytuacji życiowej.

To tylko kilka z najważniejszych parametrów, które powinieneś uwzględnić przy wyborze kredytu gotówkowego. Jeśli nie wiesz, którą ofertę wybrać lub masz pytania bądź wątpliwości, skontaktuj się z doradcą, który Ci pomoże.

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego może pomóc Ci uporać się z nieprzewidzianymi wydatkami. Pamiętaj jednak o tym, że takie zobowiązanie zawsze wpływa na Twoją zdolność kredytową. Musisz także dopasować wysokość rat do swoich możliwości finansowych, aby spłacać je zgodnie z harmonogramem.

Artykuł promocyjny.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem