Domy modułowe – czym są i co potrzeba do ich zbudowania?

An architect's desk

Jeśli do tradycyjnego budownictwa zniechęcają cię długi cykl inwestycyjny oraz rosnące koszty budowy, pomyśl o domu modułowym. To nowoczesna technologia w budownictwie, która polega na szybkim budowaniu opartym na łączeniu przygotowanych w fabryce modułów. Dzięki technologii, przy której ok. 90 proc. prac odbywa się z dala od placu budowy, czas postawienia budynku jest krótszy, a inwestycja jest tańsza i niezależna od pogody. Zrównoważone budownictwo zapewnia mieszkańcom wygodę i oszczędność, jaką daje energia odnawialna.

System modułowy to rewolucyjna zmiana w dotychczasowej filozofii budowania. Domy budowane w tej technologii są nowoczesne, ekologiczne, niedrogie i można w nich zamieszkać w zaledwie kilka miesięcy od złożenia zamówienia. Moduły do budowy domu mieszkalnego produkowane są w hali fabrycznej, a następnie zostają przetransportowane na tirze na działkę i za pomocą dźwigu montowane na wcześniej przygotowanym fundamencie. Montaż na działce najczęściej trwa kilka godzin.

Czym są domy modułowe

Dom modułowy opiera się na technologii prefabrykacji, gdzie proces realizacji inwestycji przebiega nadzwyczaj szybko i sprawnie. Budynki modułowe – czy to letniskowe, czy całoroczne – można stawiać nawet w przypadku bardzo trudnych warunków gruntowych. Technologia umożliwia zarówno swobodne przemieszczanie, jak i rozbudowę, dowolną modyfikację, demontaż i ponowny montaż wraz ze zmieniającymi się potrzebami rodziny.

Najlepsze na rynku domy modułowe posiadają nowoczesne rozwiązania architektoniczne z wysokimi standardami technicznymi, zwłaszcza jeśli chodzi o energooszczędność. Trzeba jednak pamiętać, że domy modułowe energooszczędne lub pasywne nie są tanie, ale za to stanowią dobrą inwestycję na przyszłość. Dzięki nim zaoszczędzisz na ogrzewaniu, które w przypadku domów wolnostojących jest kosztowne w sezonie zimowym.

Jak zbudować dom modułowy?

Inwestycję rozpoczynamy od wylania fundamentów. Są one przygotowywane w taki sposób, by sprawnie osadzić na nich wszystkie elementy przyszłego budynku. Kolejne prace można wykonywać przez cały rok bez względu na pogodę. Zależnie od projektu liczba i wielkość modułów może być różna. Zdarza się, że jeden fragment zajmuje nawet połowę całej konstrukcji.

Z czego buduje się dom modułowe? Nowoczesne budownictwo modułowe to głównie domy szkieletowe, których konstrukcja nośna może być wykonana z drewna lub stali. Innym popularnym rozwiązaniem są domy modułowe z keramzytobetonu, gdzie konstrukcja opiera się na stalowych ramach wypełnionych keramzytobetonem (tj. betonem z kruszywem, które powstaje w procesie wypalania gliny).

Poszczególne elementy konstrukcyjne i wykończeniowe w technologii prefabrykowanej są produkowane z różnych materiałów. Np. modułowe domy szkieletowe z ramą drewnianą łączy się zwykle z płytami wiórowymi i gipsowo-kartonowymi, a w roli ocieplenia wykorzystuje się wełnę mineralną. W przypadku konstrukcji stalowej mogą to być np. płyty warstwowe z termoizolacją z pianki poliuretanowej.

Domy modułowe całoroczne

Domy modułowe mogą być zaprojektowane jako pełnowymiarowe i solidne apartamenty mieszkalne. Apartamenty całoroczne zbudowane są z dwóch lub więcej modułów łączonych ze sobą na działce. Dostępne na rynku budynki posiadają ogrzewanie podłogowe wodne zasilane pompą ciepła oraz wentylację mechaniczną z rekuperacją. Mogą być ocieplone wełną mineralną i pianą PUR. W wersji całorocznej wyposażone są w tradycyjne konwektory elektryczne lub nowoczesne maty grzewcze na podczerwień.

Domy z kontenerów

Szczególnym rodzajem budynków modułowych są domy kontenerowe. Prawdopodobnie pierwszy taki dom powstał w latach 80. ub. wieku. Od tego czasu domy z metalu zyskały na popularności ze względu na przystępność cenową, trwałość i elastyczność w projektowaniu. Domy kontenerowe są wykorzystywane do różnych celów, w tym mieszkalnych, biurowych, a nawet hotelowych. Są odporne na skrajne warunki atmosferyczne. 

W Polsce działa co najmniej kilkanaście firm, które zajmują się przeróbką kontenerów morskich i budowaniem z nich domów. Coraz więcej jest osób fizycznych, które we własnym zakresie sprowadzają kontenery morskie na swoje działki, a później dostosowują je i przerabiają. Adaptacja kontenerów morskich na mieszkania polega na wykorzystaniu wytrzymałej ramy stalowej wraz ze ścianami i mocnymi drzwiami.

Rama kontenera umożliwia realizację oryginalnych, wielokondygnacyjnych projektów, a nawet designu zgodnie z wymaganiami inwestora przy zachowaniu wysokich parametrów funkcjonalnych budynku. Możliwe jest wykonanie pojedynczych mieszkań, a po zestawieniu kilku kontenerów adaptacja większego obiektu.

Nowoczesne budownictwo

W nowoczesnym kontenerze da się mieszkać nawet przez cały rok, gdyż zewnętrzna konstrukcja (ściany, dach, podłoga) z blachy jest ocieplona najczęściej wełną mineralną oraz styropianem lub pianką poliuratanową. Najczęściej stosowane jest ogrzewanie podłogowe, ale warto też rozważyć montaż paneli słonecznych na dachu. Kontener ma kompletną instalację elektryczną z oświetleniem i gniazdkami, klimatyzator czy rolety w oknach.

W termoizolacji kontenera stosowane są te same materiały, co w budownictwie tradycyjnym. Adaptacje uwzględniają m.in. wstawianie stolarki okiennej, drzwi, montaż przeszkleń, ścian oraz wykonywanie instalacji elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej, informatycznej czy alarmowej. Standardowe projekty mogą być wzbogacone o schody modułowe, tarasy stalowe, attyki czy otwierane ściany boczne wykorzystywane jako taras lub zadaszenie.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem