Dlaczego warto zacząć uczyć się języka obcego jako osoba dorosła?

Znajomość języków niesie za sobą wiele korzyści – poczynając od możliwości poznawania nowych kultur i osób, swobodnej komunikacji podczas dalekich podróży, aż po sukces w sferze zawodowej. Powodów do rozpoczęcia nauki nowych języków jest wiele, jednak wciąż niewielu dorosłych decyduje się na ten krok. Pewnie doskonale wiesz, z jak dużym wysiłkiem i intensywną pracą wiąże się nauka języka obcego, dlatego decyzja o jej rozpoczęciu bez wątpienia nie jest jedną z łatwiejszych do podjęcia. Jeśli zastanawiasz się, czy efekt końcowy jest wart Twojego wysiłku i czasu, doskonale trafiłeś/aś! Mamy nadzieję, że po przeczytaniu poniższego artykułu nie będziesz mieć już dłużej wątpliwości!

Rozwijaj się w sferze zawodowej

Na rynku pracy obowiązuje niezwykle prosta zasada dotycząca znajomości języków obcych: im większa ilość języków, którymi władasz, tym większe możliwości na rozwój w obecnej karierze lub większa szansa na nowe zatrudnienie. Oznacza to zatem, że jeśli oprócz angielskiego znasz także język niemiecki, masz więcej możliwości znalezienia pracy niż jednojęzyczni kandydaci.

Większość firm prowadzi swoją działalność na rynkach międzynarodowych i poszukuje pracowników, którzy będą mogli swobodnie komunikować się z zagranicznymi klientami i prowadzić interesy bez żadnych barier językowych. Ponieważ język angielski staje się obecnie standardem i nie pozwala wyróżnić na rynku pracy, warto zainwestować w naukę kolejnego języka obcego i wybrać się np. na kurs niemieckiego.

Otwórz się na inne kultury

Nie jest tajemnicą, że istnieje ścisły związek pomiędzy znajomością danego języka obcego a wrażliwością kulturową. Proces nauki języka oznacza nie tylko nabycie technicznej zdolności do posługiwania się nim i swobodnego porozumiewania, ale wpływa również na zmianę sposobu myślenia, kształtuje mentalność i otwartość na inne kultury. Dzięki temu możemy nawiązać więź z mieszkańcami danego kraju oraz lepiej zrozumieć ich tradycje i zwyczaje.

Pamiętaj o swoich zarobkach

Doświadczenie i wiedza płynąca ze znajomości języków obcych i różnych kultur to niekwestionowany czynnik, który czyni z Ciebie doskonałego kandydata do awansu na stanowisko o większym zakresie obowiązków i odpowiedzialności. Znajomość języka obcego może zatem w znaczący sposób wpłynąć na wysokość Twojego wynagrodzenia. Jeśli firma planuje ekspansję na rynki zachodnie, z pewnością będzie potrzebować menadżera, który zna język niemiecki i zajmie się koordynacją działań w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Jeśli pragniesz szybko nauczyć porozumiewać się w danych języku postaw np. na intensywny kurs niemieckiego.

Trenuj swój umysł

Powszechnie znany jest dorobek nauki mówiący o tym, jak ważna dla usprawnienia naszych zdolności poznawczych jest nauka języków. Wbrew pozorom jest to szczególnie istotne zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych. Nauka języków obcych pozytywnie wpływa nie tylko na efektywność naszej pracy, ale ma kluczowe znaczenie dla jakości naszego życia i zdrowia w ogóle. Niewielu z nas ma świadomość, że niepozorny, zwykły kurs niemieckiego przyczynia się do poprawy pamięci, wydłuża czas koncentracji i spowalnia proces starzenia się mózgu.

Nie daj sobie wmówić, że jesteś za stary/a

Pamiętaj, że proces uczenia się u osoby dorosłej oparty jest na mechanizmie obfitości. Proces przyswajania nowych informacji i umiejętności bazuje na posiadanych już zdolnościach i wiedzy. Zatem im więcej potrafimy, tym większe mamy możliwości do dalszej nauki – a to oznacza, że nasz potencjał do przyswajania nowej wiedzy jest nieograniczony! Posiadając doświadczenie w nauce języka angielskiego możemy je wykorzystać do nauki innego języka i wybrać się na np. intensywny kurs niemieckiego.

Ponadto osoby dorosłe mają znaczącą przewagę w nauce języków obcych nad młodszymi uczniami – są odpowiednio zmotywowane. Dzieci i młodzież często nie widzą celu w nauce języka, podczas gdy dorośli doskonale wiedzą jak przydatna jest ta nowa umiejętność. Dlatego dorosłym uczniom łatwiej przychodzi nie tylko początkowy etap nauki, ale również utrzymanie stałego poziomu zaangażowania i osiągnięcie wytyczonych sobie celów.

Wybierz sprawdzoną szkołę językową

Wybierasz się na delegację służbową do Monachium i chcesz zapisać się na korepetycje z niemieckiego w Warszawie? Może planujesz zwiedzić podczas wakacyjnego urlopu południową Hiszpanię i szukasz intensywnego kursu w Gdańsku? Dla osiągnięcia wymarzonych rezultatów niezbędna jest nie tylko Twoja praca i zaangażowanie, ale również wybór takiej szkoły językowej, która zadba o kompleksowość aspektów kształcenia – nie tylko tych czysto lingwistycznych, ale również konstruktywistycznych i behawioralnych. W centrum językowym Moose odnajdziesz wykwalifikowaną kadrę, która dostosuje sposób i metodę nauczania do Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Zależnie od swoich preferencji, możesz postawić na stacjonarne korepetycje z niemieckiego w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie i innych miastach Polski lub wybrać naukę francuskiego w trybie online.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem