Czym są domeny IDN?

Jeżeli Twoja firma posiada w nazwie polskie znaki, to nie musisz już z nich rezygnować przy zakładaniu strony internetowej. Od prawie 20 lat możliwa jest rejestracja tzw. domen IDN. Co to takiego?

Czym są domeny IDN?

Domeny IDN (Internationalized Domain Name) to typ domen w nazwie których pojawiają się znaki diakrytyczne. Mogą to być np. polskie litery. Istnieją dwa typy domen IDN:

  • ASCII – postać przechowywana w zasobach DNS zaczynająca się od prefiksu “xn--” oraz zawierająca znaki alfabetu łacińskiego,
  • Unikodowa – zawierająca znaki diakrytyczne występujące w danym języku. Dla polskich domen oznacza to możliwość stosowania takich liter w nazwie, jak ę, ą, ó, ś, ł, ż, ź, ć, ń.

Jeżeli przeglądarki rozpoznają domeny IDN, to przy wpisywaniu w pasku adresu nazwy z choćby jednym znakiem diakrytycznym nastąpi automatyczna konwersja nazwy domeny do postaci ASCII przechowywanej w archiwum DNS. Niektóre programy nie rozpoznają jednak domen IDN i wówczas konwersja do postaci ASCII okazuje się niezbędna.

Jakie są zalety domen IDN?

Dzięki domenie IDN możesz zachować oryginalną nazwę Twojej firmy bez konieczności pozbywania się lub zamiany znaków diakrytycznych takich, jak polskie litery. Co na tym zyskujesz?

Przede wszystkim nazwa strony będzie wyglądała naturalnie. Skorzystanie z domeny IDN  to także dobry sposób na zabezpieczenie marki  oraz ruchu na stronie. Nic straconego, gdy posiadasz już stronę bez znaków diakrytycznych. Rejestrując też wersję IDN masz pewność, że niezależnie od tego w jaki sposób użytkownik wpisze nazwę domeny, to zostanie przekierowany na Twoją stronę.

To również korzystne rozwiązanie pod względem PR. Klienci zapamiętają oryginalną nazwę Twojej firmy lub marki. W ten sposób jesteś też w sieci bardziej konkurencyjny. IDN znacznie zwiększa też ilość dostępnych adresów, szczególnie że wiele interesujących nazw bez polskich liter jest już zajętych.

Jak założyć domenę IDN?

Założenie strony w której nazwie znajdą się polskie znaki diakrytyczne nie jest skomplikowane. Na domeny.pl możesz zamówić domeny IDN najwyższego poziomu z rozszerzeniami .com, .info, .net,  .eu czy .org, ale również polskie funkcjonalne oraz regionalne IDN. Możesz też przekonwertować z unicode do ASCII, co bywa niezbędne do uzyskania certyfikatu SSL czy podpięcia domeny w Panelu Klienta.

Na naszej stronie gwarantujemy też bogaty wybór certyfikatów SSL, hosting dla Twojej strony, a nawet przystępny w obsłudze kreator stron www. W razie pytań nasi specjaliści chętnie służą pomocą. Zachęcamy do skorzystania z oferty!

Czytaj więcej: Oferta ITSScience – Analizatory wielkości cząstek marki Beckman Coulter

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak połączenia z internetem