Czy praca jako opiekunka na Gewerbe się opłaca?

starsza osoba ogląda coś na smartfonie

Niemcy wciąż pozostają popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków szukających dla siebie korzystniejszych warunków zatrudnienia. Na wyjazd za zachodnią granicę zdobywają się szczególnie osoby pracujące w branży budowlanej czy wykonujące zawód opiekuna lub opiekunki. Jednocześnie coraz więcej z nich decyduje się na założenie firmy Gewerbe w Niemczech, przekładając korzyści wynikające z prowadzenia własnej jednoosobowej działalności ponad pracę na etacie. Czy praca np. jako opiekunka na Gewerbe faktycznie się opłaca? Sprawdź, co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu!

Praca jako opiekunka w Niemczech a forma zatrudnienia

Osoby wykonujące zawód opiekunki mają kilka możliwości zatrudnienia u naszych zachodnich sąsiadów. Osoba taka może zostać oddelegowana do pracy w Niemczech przez polską firmę, ale może również zostać zatrudniona przez członka niemieckiej rodziny lub zarejestrować własną jednoosobową działalność. To właśnie założenie firmy Gewerbe w Niemczech spotyka się z coraz większym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorczych Polaków emigrujących za naszą zachodnią granicę.

Założenie firmy Gewerbe w Niemczech – czy to opłacalne rozwiązanie dla opiekunki?

Jak już wspomniano, osoby, które zawodowo zajmują się opieką nad seniorami, mają możliwość założenia firmy Gewerbe w Niemczech. Chociaż z pozoru może wydawać się inaczej, procedura rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów nie należy do skomplikowanych ani nie pociąga za sobą zbyt wielu żmudnych czynności administracyjnych. Jednocześnie założenie Gewerbe w Niemczech daje znacznie większą swobodę w samodzielnym podejmowaniu decyzji niż przyjęcie zlecenia z niemieckiej firmy.

Warto również wiedzieć, że jedynym obligatoryjnym świadczeniem dla osób, które zdecydują się na założenie firmy Gewerbe w Niemczech, jest ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku pozostałych dostępnych składek osoby pracujące jako opiekunka na Gewerbe nie mają obowiązku ich opłacania. Istotną informacją pozostaje ponadto fakt, że opiekunowie osób starszych to grupa zawodowa, która nie wchodzi w zakres tzw. zawodów wolnych – nawet jeśli pracownik ukończył polską szkołę w tym kierunku. W praktycznym zastosowaniu oznacza to, że osoby chcące pracować na własny rachunek w Niemczech, powinny założyć własną działalność gospodarczą.

W czym może pomóc Ci profesjonalny doradca do spraw działalności na Gewerbe?

Osoby, które założyły własną jednoosobową działalność gospodarczą na terenie Niemiec, powinny pamiętać o obowiązkowym rozliczeniu podatku z tego kraju. W bezproblemowym wykonaniu tego obowiązku może pomóc profesjonalny doradca do spraw działalności na Gewerbe, który w sposób kompleksowy przeprowadzi rozliczenie z niemieckim Finanzamtem. W ramach usługi wykwalifikowani w tym obszarze specjaliści zajmą się m.in. sporządzeniem poprawnej deklaracji podatkowej i skompletowaniem niezbędnych dokumentów, a także ich terminowym dostarczeniem do odpowiedniego urzędu w Niemczech oraz bieżącą komunikacją z urzędnikami. Wsparcie i doświadczenie profesjonalnego doradcy do spraw działalności na Gewerbe może okazać się szczególnie przydatne również w zakresie doboru optymalnego ubezpieczenia i weryfikacji obowiązków ciążących na przedsiębiorcy.

Artykuł gościnny.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak połączenia z internetem