Opony wielosezonowe, określane często również jako opony całoroczne, to rozwiązanie, które cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Wpływa na to wiele czynników, jednak te najważniejsze to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy związana z brakiem konieczności zakupu dwóch kompletów opon oraz ich okresowej wymiany. Kiedy warto postawić na opony sezonowe? Czy zawsze jest to dobry wybór? Już odpowiadamy!
Opony wielosezonowe a opony letnie i zimowe
Podstawowa różnica pomiędzy oponami wielosezonowymi a zimowymi i letnimi, polega na innych typach bieżników oraz zupełnie innej mieszance gumy, jaka jest stosowana do ich produkcji. Pozwala to na bezpieczne użytkowanie opon całorocznych w szerszym zakresie temperatur niż ma to miejsce w przypadku opon zimowych czy letnich.
Typy mieszanek gum w oponach:
- Opony letnie – to ogumienie zrobione z twardszych mieszanek, co pozwala na zachowanie stabilności w wysokich temperaturach. Osiąga się to przede wszystkim poprzez większą zawartość sadzy w ich składzie.
- Opony zimowe – tego typu ogumienie charakteryzuje się dużą elastycznością i mniejszą twardością przy niskich temperaturach, co jest uzyskane za sprawą mieszanek z większą zawartością kauczuku naturalnego, krzemionek oraz innych składników.
- Opony wielosezonowe – mieszanki ogumienia w przypadku opon całorocznych są tak opracowane, aby uzyskać jak największy zakres temperatur, w których opona jest w pełni stabilna. Jest to zatem złoty środek pomiędzy dodatkiem krzemionki, kauczuku i sadzy, który różnie wygląda w przypadku różnych producentów.
Różne składy mieszanki sprawiają, że opony wielosezonowe w zależności od modelu mogą zachowywać lepsze właściwości przy jeździe latem, a inne przy jeździe zimą. Wtedy wybór konkretnej opony powinien być podyktowany lokalnym klimatem (jeśli nie jeździmy zbyt często do innych regionów / krajów) i tym, czy przez większą część roku panują tam niższe, czy wyższe temperatury.
Bieżnik opon wielosezonowych
Bieżnik opon wielosezonowych jest zazwyczaj połączeniem bieżnika opony letniej i opony zimowej. Bardziej jednak przypomina swoją konstrukcją oponę zimową, znajduje się w nim więcej żłobień niż w oponie letniej. Również na pierwszy rzut oka widać, że opona jest bardziej „miękka”.
Producenci stosują różne rozwiązania, co doskonale widać przy przeglądaniu różnych modeli opon wielosezonowych. Wystarczy wejść na Ucando.pl i przyjrzeć się ofercie opon wielosezonowych, aby zobaczyć, jak różną mogą mieć budowę bieżnika. Przy czym im więcej żłobień, tym lepiej opona będzie radzić sobie na śniegu.
Kiedy warto postawić na opony wielosezonowe?
Opony wielosezonowe to rozwiązanie uniwersalne, które w polskim klimacie – przynajmniej w większości regionów kraju – sprawdza się świetnie. Przez większą część roku mamy do czynienia raczej ze średnimi temperaturami, a śnieżna zima z bardzo niskimi temperaturami czy ekstremalne lato z upałami nie trwają długo. Tym samym tak naprawdę nie ma potrzeby inwestowania w dwa komplety opon, do bezpiecznej jazdy w kraju, z reguły wystarczą opony całoroczne.
Artykuł zewnętrzny.