Wytyczne dla funkcjonowania firm przewozowych nie bez powodu zostały niedawno zaostrzone
Sektor transportowy oferuje bardzo wiele możliwości. Realizowanie przejazdów zarobkowych, niezależnie od tego, czy przewozimy osoby, czy przedmioty, nie jest zajęciem, którego może podjąć się każdy. Aby zyskać status przewoźnika i mieć prawo do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego, konieczne jest zdobycie odpowiednich referencji, przy jednoczesnym wyróżnianiu się niekaralnością za niektóre przestępstwa. Reputacja i odpowiednie zaplecze, jeśli chodzi o wiedzę, są więc kluczowe dla osób, które poważnie myślą o wkroczeniu do świata transportu. Przyjrzyjmy się dokładniej wytycznym, które zaznaczają, kto może zostać przewoźnikiem, jak wygląda procedura zdobywania Certyfikatu Kompetencji Zawodowych, a także kto nie potrzebuje tego typu dokumentu.
Zacznijmy od początku – jakim zapleczem trzeba dysponować, aby móc otrzymać Certyfikat Kompetencji Zawodowych?
Zanim przejdziemy do procedury zdobywania Certyfikatu Kompetencji Zawodowych, zacznijmy od tego, kto w ogóle może ubiegać się o uprawnienie do prowadzenia działalności jako przewoźnik. Sam Certyfikat jest również wymagany, jednak przed jego pozyskaniem warto zastanowić się, czy spełniamy resztę wymogów. Zasadniczo przewoźnikiem musi być osoba o dobrej reputacji. Nie może być ona karana za przestępstwa popełnione umyślnie, które dotyczą takich kwestii jak przestępstwa podatkowe, naruszenia prawa o ruchu drogowym, a także naruszania przez daną osobę przepisów w dziedzinie transportu drogowego, co doprowadziło do obciążenia jej adekwatnymi karami. To jednak nie wszystko. Liczy się także zdolność finansowa. W przypadku pierwszego pojazdu musimy dysponować kwotą 9 000 euro na pierwszy i 5 000 euro na każdy kolejny.
By zdobyć Certyfikat Kompetencji Zawodowych, trzeba przede wszystkim pomyślnie zdać egzamin. Obejmuje on wiedzę z obszarów takich jak normy prawne dotyczące działalności transportowej (czy to prawo cywilne, podatkowe, czy handlowe), bezpieczeństwa drogowego, określonych norm bezpieczeństwa technicznego, a także zagadnienia związane z finansowym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Egzamin ten ma potwierdzić, że dana osoba dysponuje odpowiednim zapleczem, które sprawi, że faktycznie będzie w stanie realizować skutecznie transport na poziomie wewnątrzkrajowym lub międzynarodowym.
Kto potrzebuje Certyfikatu Kompetencji Zawodowych?
Osoby, które chcą podjąć zarobkową działalność w dziedzinie transportu, są zobowiązane do uzyskania Certyfikatu Kompetencji Zawodowych. Natomiast nie potrzebują go osoby, które zatrudniają Zarządzającego Transportem – to osoba, która zarządza operacjami transportowymi. Nie jest on konieczny także w przypadku osób, które realizują transport pojazdami o masie całkowitej do 3,5 tony, służb medycznych oraz transportu sanitarnego.
Więcej na temat Certyfikatu Kompetencji Zawodowych Przewoźników Drogowych znajdziesz w artykule przygotowanym przez OCRK – firmę specjalizującą się w rozwijaniu transportu w zgodzie z najwyższymi standardami jakości, pod linkiem https://www.ocrk.pl/certyfikat-kompetencji-zawodowych-do-czego-jest-potrzebny-i-co-nalezy-spelnic-by-uzyskac-certyfikat/. Jeśli interesują Cię inne zagadnienia z dziedziny transportu, polecamy artykuł – „Czas pracy kierowcy – jak powinno się go liczyć?”