Sitodruk – Czym jest i jakie są jego zalety?

sitodruk

Jakościowe drukowanie w dzisiejszych czasach to przede wszystkim znalezienie urządzenia oraz techniki, która zagwarantuje nam nie tylko dużą moc przerobową, ale również wysoką jakość oraz trwałość. Z tego względu stosuje się kilka technik.

Sitodruk – Czym jest i jakie są jego zalety?

Jakościowe drukowanie w dzisiejszych czasach to przede wszystkim znalezienie urządzenia oraz techniki, która zagwarantuje nam nie tylko dużą moc przerobową, ale również wysoką jakość oraz trwałość. Z tego względu stosuje się kilka technik. Jedną z najpopularniejszych jest sitodruk. Warto dowiedzieć się więcej o tym typie techniki, gdyż jest ona zalecana w kilku szczególnych przypadkach.

W dzisiejszym artykule omówimy nie tylko czym charakteryzuje się sitodruk, ale również sprawdzimy kiedy najlepiej go stosować oraz jakie są wady i zalety tej techniki. Firma, która doprowadziła sitodruk do perfekcji!

Sitodruk – wszystko co musisz o nim wiedzieć

W nowoczesnym drukowaniu wyróżnić możemy kilka technik. Jedną z nich jest tak zwany druk sitowy. W nim formą drukową jest szablon. Ten natomiast nakładany jest na drobną siatkę, a odbitki wykonujemy poprzez przetłaczanie farby (zarówno odpowiedniej barwy jak i ilości) przez specjalną matrycę.

Przed przystąpieniem do drukowania, należy najpierw przygotować siatkę sitodrukową. Jest to najczęściej zwyczajna rama aluminiowa, która wewnątrz została obłożona jedwabnymi bądź bawełnianymi nićmi.

Oprócz tego, należy również przygotować formę drukową. Z tego względu należy wykonać szablon, a więc zakryć miejsca na siatce sitodrukowej, na które nie będzie nakładana farba. Możemy to wykonać wykorzystując cztery różne sposoby. To, którą metodą zatkamy otworki, zależy w głównej mierze od sita, wysokości nakładu, oczekiwanych efektów oraz oczywiście rodzaju farby.

Kiedy sitodruk należy stosować?

Co ciekawe, opisywana technika druku wykorzystywana jest w wielu przypadkach. Jej uniwersalność gwarantowana jest przez możliwość drukowania wielobarwnego oraz jednobarwnego. Oprócz tego, do dyspozycji mamy wiele formatów oraz materiałów. Możemy zadrukowywać papier, tekstury, tworzywa sztuczne, a nawet metale.

Interesującym wykorzystaniem sitodruku jest tworzenie układów scalonych w mikroelektronice. Warto zauważyć, że nawet przemysły samochodowe mogą wykorzystać technikę sitodruku. Taka wysoka popularność sprawiła, że wyposażenie oraz maszyny do sitodruku są generalnie dostępne i każdy, pod warunkiem że ma odpowiedni budżet, może spróbować swoich sił w sitodruku.

Wady i zalety tej techniki drukowania

Drukowanie przy użyciu tej techniki ma wiele zalet. Przede wszystkim drukowanie jest bardzo tanie – szczególnie w przypadku drukowania seryjnego. Wyżej wspomniane zastosowanie jest kolejną zaletą. Szerokie możliwości użycia sprawiają, że jest to jedna z najbardziej uniwersalnych technik drukowania.

Nie możemy także zapomnieć o jakości druku. Farby drukarskie są bardzo trwałe i odporne – zarówno na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, pranie, czy nawet działanie promieni UV. Wysoka jakość to także odpowiednie nasycenie barw. Wszystkie te rzeczy sprawiają, że jest to niezwykle dobry sposób drukowania.

Oczywiście pamiętajmy także o wadach. Należy mieć na uwadze to, że pomimo możliwości drukowania pojedynczych egzemplarzy, jest to bardzo nieopłacalne. Co więcej, sitodruk jest mało wydajny i czasochłonny, a więc podczas wybierania właściwej techniki drukarskiej musimy o tym pamiętać.

Artykuł powstał we współpracy z Siteria.pl

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem