Jak wybrać najlepsze konto firmowe? Poradnik dla przedsiębiorców

jak wybrać najlepsze konto firmowe

Dziś prowadzenie własnego biznesu bez rachunku firmowego wydaje się niemal niemożliwe. Możliwość założenia konta firmowego oferuje obecnie każdy bank. Przedsiębiorcy mają zatem szeroki wybór ofert. Ważne jest, aby konto firmowe nie było wybierane w sposób przypadkowy. Każda tego typu oferta powinna być dokładnie przeanalizowana. Czym zatem się kierować dokonując takiego wyboru?

Rodzaj działalności a wybór konta firmowego

Przede wszystkim pamiętać trzeba, aby konto dla firm dopasować do rodzaju prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Mowa tu głównie o wielkości przedsiębiorstwa. Jak można zauważyć, aktualnie banki oferują swoim klientom różne typy rachunków firmowych. Wśród nich wskazać można na konta dla jednoosobowych działalności gospodarczych, dla małych i średnich firm, a także na konta dla dużych przedsiębiorstw i korporacji. Warto zatem wybrać taki rodzaj konta, który dopasowany będzie do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Dzięki temu można mieć pewność, że spełni ono wszystkie oczekiwania i nie będzie wiązać się z dodatkowymi, niepotrzebnymi kosztami prowadzenia rachunku.

Koszty prowadzenia konta firmowego

Jednym z kluczowych kryteriów wyboru rachunku bankowego powinny być koszta związane z jego prowadzeniem. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że zdecydowana większość banków pobiera różnego rodzaju opłaty za korzystanie z konta firmowego. Dlatego konieczne jest porównanie kont dla firm właśnie pod kątem opłat pobieranych przez bank. Co ważne, uwagę zwrócić należy tu nie tylko na stałą, miesięczną opłatę pobieraną przez bank za prowadzenie rachunku. Bardzo ważne są tu również koszty związane z realizowaniem przelewów. Innymi słowy, przed wyborem konta dla firmy sprawdzić trzeba, czy bank pobiera opłatę za wykonanie przelewu, a jeśli tak to w jakiej wysokości. Na szczęście w przypadku wielu banków takie opłaty nie są już pobierane. Mimo to lepiej jest zawsze się upewnić. Absolutną koniecznością jest na pewno to, aby darmowe były przelewy do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mówiąc o kosztach prowadzenia rachunku firmowego, warto wspomnieć jeszcze o możliwości bezpłatnego otwierania kont pomocniczych w ramach rachunku głównego. Jest to opcja niezwykle przydatna zwłaszcza w przypadku większych przedsiębiorstw.

Korzystanie z karty debetowej w ramach konta firmowego

W ramach konta bankowego zawsze istnieje możliwość korzystania z karty debetowej. Dziś trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie tej takiej opcji. Ważne jednak, aby w tym przypadku, także dokładnie sprawdzić, z jakimi opłatami może się to wiązać. Banki najczęściej pobierają stałą, miesięczną opłatę za korzystanie z karty. Co jednak ważne, takiej opłaty można uniknąć. Zwykle wiąże się to z koniecznością wykonania określonej liczby transakcji kartą w ciągu miesiąca lub wykonania transakcji na określoną kwotę minimalną w ciągu miesiąca. Warto zatem porównać różne konta firmowe także pod tym kątem. W tym celu pomóc może ranking kont firmowych. Takie zestawienia bez problemu znaleźć można w sieci.

Dodatkowe produkty w ramach konta firmowego

Na koniec kilka słów warto powiedzieć o produktach dodatkowych, jakie banki często oferują w ramach kont firmowych. Dobrym przykładem może być tu choćby kredyt gotówkowy dla firm na preferencyjnych warunkach. Często posiadanie rachunku w danym banku daje możliwość dużo łatwiejszego uzyskania kredytu dla firm w tym samym banku. Pod tym kątem także powinno się porównać oferty bankowe.

Artykuł sponsorowany.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem