Jak sprzedawać na Allegro bez zakładania firmy?

Jak sprzedawać na Allegro bez zakładania firmy?

Chcesz spróbować swoich sił w e-commerce, ale boisz się formalności związanych z prowadzeniem własnego biznesu? Możesz skorzystać z możliwości, jakie daje Allegro! W serwisie tym z łatwością przetestujesz swój pomysł na biznes bez konieczności zakładania firmy.

Czy można prowadzić na Allegro sprzedaż bez zakładania firmy?

Regulamin Allegro nie zabrania prowadzenia sprzedaży bez własnej działalności gospodarczej. Musisz jednak pamiętać, że podobnie jak pozostałych sprzedawców, obowiązują Cię inne przepisy. Mowa na przykład o prawie podatkowym czy warunkach dystrybuowania określonych towarów (np. żywności). Jeśli planujesz więc handel na Allegro bez firmy, postaw na asortyment, który minimalizuje biurokrację.

W związku z tym, że Allegro nie zabrania sprzedaży osobom fizycznym, za taką działalność nie są przewidziane żadne kary. Wszystko dzięki statusowi działalności nierejestrowanej, która umożliwia prowadzenie handlu w sieci bez zakładania firmy, pod warunkiem, że dochód miesięczny sprzedawcy nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia w danym roku (1745 zł w 2023 r.).

Jak sprzedawać na Allegro bez działalności gospodarczej?

Prowadzenie sprzedaży na Allegro jest wyjątkowo proste bez względu na to, czy masz firmę, czy nie. Jeśli korzystasz z serwisu jako osoba fizyczna, musisz założyć konto prywatne. Pamiętaj jednak, że w dowolnym momencie możesz przekształcić je w firmowe. Następny krok polega na wystawieniu przedmiotów na sprzedaż. Aby nie tracić czasu na ręczne wprowadzanie danych produktowych, warto zrobić użytek z dwukierunkowej integracji sklepu z Allegro, dostępnej w dobrym oprogramowaniu e-commerce.

Kiedy Twoje aukcje zostaną już utworzone, dopracuj ich tytuły, opisy oraz zdjęcia, aby jak najskuteczniej przekonać potencjalnych klientów do wyboru swojej oferty. Nie zapominaj, że Allegro rządzi się własnymi prawami, więc na przykład fotografie towarów muszą spełniać określone warunki. Gdy uda Ci się sprzedać dany produkt, zadbaj o właściwe zabezpieczenie przesyłki i nadaj ją w określonym terminie, aby zagwarantować sobie satysfakcję klienta.

Jeśli zdecydujesz się prowadzić na Allegro sprzedaż bez działalności gospodarczej, musisz mieć na uwadze, że Twoje aukcje będą pojawiać się na liście wyników niżej niż oferty zarejestrowanych przedsiębiorców.

Do jakiej kwoty można sprzedawać na Allegro bez zakładania firmy?

Prowadząc na Allegro sprzedaż bez firmy, miesięcznie możesz zarobić maksymalnie 1745 zł (stan na 2023 r.). Na więcej nie pozwala Ci bowiem status działalności nierejestrowanej. Pamiętaj jednak, że nadal obowiązuje Cię prawo podatkowe, więc od dochodu musisz odprowadzić daninę do Urzędu Skarbowego.

Jeżeli rozliczasz się z fiskusem na zasadach ogólnych, Twój podatek dochodowy wyniesie 12% (chyba że w skali roku zarobisz ogólnie ponad 120 tys. zł – wówczas nadwyżki objęte zostaną stawką 32%). Uniknąć możesz go tylko w następujących sytuacjach:

  • Okazjonalna sprzedaż przedmiotu używanego przez min. 6 miesięcy.
  • Dochód roczny nieprzekraczający 30 tys. zł (to kwota wolna od podatku – liczona jednak od wszystkich źródeł!).

Warto zwrócić również uwagę na podatek VAT. Sprzedając na Allegro bez działalności, najczęściej nie musisz go opłacać. Obejmie Cię bowiem zwolnienie podmiotowe (dla obrotów nieprzekraczających 200 tys. zł rocznie). Wyjątkiem okaże się jedynie sytuacja, w której handlujesz towarami wykluczonymi ze zwolnienia (np. kosmetykami czy elektroniką).

Czy warto sprzedawać na Allegro bez zakładania firmy?

Jeśli zależy Ci na przetestowaniu pomysłu na biznes bez ryzyka, Allegro doskonale się do tego nada. Musisz mieć jednak na uwadze, że prowadzenie w tym serwisie sprzedaży bez zakładania firmy stało się w ostatnich latach stosunkowo trudne. Wszystko z powodu profesjonalizacji, do której dąży platforma. Wprowadzono m.in. takie rozwiązania jak prowizja od kosztów wysyłki, produktyzacja czy program Allegro Smart. Co więcej, aukcje osób fizycznych ograniczane są do słabo widocznej sekcji Allegro Lokalnie.

Jeśli szukasz ciekawych alternatyw dla Allegro, sprzedaż w ramach działalności nierejestrowanej możesz efektywnie prowadzić za pomocą takich kanałów jak:

  • własny sklep internetowy – który zapewni Ci pełną niezależność i który możesz łatwo założyć za pomocą takiej platformy jak Sky-Shop,
  • OLX – serwis ogłoszeniowy, który oferuje sprzedawcom coraz więcej funkcji e-commerce,
  • sklep na Facebooku – narzędzie społecznościowe, umożliwiające tworzenie atrakcyjnych katalogów i oznaczanie produktów w publikowanych materiałach.

Nawet jeśli zaczniesz prowadzić sprzedaż na Allegro (https://ecommercowy.pl/sprzedaz-na-allegro-bez-dzialalnosci-gospodarczej-poradnik/)w ramach działalności nierejestrowanej, potraktuj to jedynie jako rozwiązanie na start. Aby rozwijać swój biznes i skalować przychody, prędzej czy później konieczne okaże się założenie firmy. To wyjątkowo prosta procedura, która nie narazi Cię na skomplikowane formalności ani duże wydatki (przynajmniej początkowo). Dobierz więc odpowiednie narzędzia do swojej sytuacji i postaw pierwsze kroki w e-commerce!

Artykuł partnera.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem