Zarządcy dróg i podmioty odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego oznaczenia pasów ruchu oraz innych elementów infrastruktury drogowej są zobligowani do stosowania odpowiednich oznaczeń poziomych i pionowych. W przypadku zastosowań naziemnych niezbędne jest wykorzystanie farb najezdniowych. Przejrzyj ten poradnik i dowiedz się, jakie zastosowanie znajduje farba drogowa. Wbrew pozorom to produkt wykorzystywany nie tylko przez zarządców i drogowców, ale także artystów wykorzystujących przestrzeń publiczną do przedstawienia swoich wizji.
Jakie farby drogowe – najezdniowe stosują zarządcy dróg?
W Polsce zarządcy dróg wykorzystują farby najezdniowe koloru: białego, żółtego, czerwonego oraz niebieskiego. To cztery podstawowe barwy, które możemy zaobserwować w przestrzeni drogowej. Najpowszechniejsze zastosowanie farb tego typu to:
- malowanie linii oddzielających pasy ruchu,
- wyznaczanie przejść dla pieszych,
- oznakowanie miejsc parkingowych,
- oznakowanie miejsc wyłączonych z ruchu pojazdów na drodze.
Warto też dodać, że farby najezdniowe znajdują zastosowanie praktycznie na wszystkich drogach publicznych, szczególnie tam, gdzie zachodzi konieczność wprowadzenia oznakowania poziomego np. linia ciągła pomiędzy pasami ruchu lub krawędziowa do oddzielenia pasa ruchu od pobocza.
Zarządcy i podmioty odpowiedzialne za organizację ruchu na drodze mogą zamówić farby najezdniowe w sklepie internetowym na stronie: https://znakidrogowe24.pl/pl/c/Farby-najezdniowe/662. W jednym miejscu znajdziemy wiele odmian profesjonalnych farb drogowych, które charakteryzują się: trwałością, odpowiednią strukturą oraz odblaskowością.
Nietypowe i innowacyjne zastosowanie farb drogowych – co warto wiedzieć?
Farby drogowe są obecnie stosowane nie tylko przez zarządców oraz firmy zajmujące się przeprowadzaniem prac remontowych na drogach wraz z reorganizacją ruchu. Takie produkty coraz częściej stosują też artyści, którzy chcą wzbogacić przestrzeń miejską o dodatkowe elementy ozdobne, np. murale lub estetyczne oznakowania chodników.
Przygotowaliśmy kilka przykładów praktycznego wykorzystania farb, które sklep drogowy sprzedaje zarówno zarządcom, jak i osobom prywatnym.
- Interaktywne oznakowanie chodników np. poprzez zastosowanie farb reagujących na temperaturę lub wodę. Dzięki temu piesi mogą łatwiej zauważyć, w jakich miejscach występuje oblodzenie chodnika zimą
- Murale drogowe to kolejny element, do którego stworzenia artyści wykorzystują farby drogowe. Ze względu na wysoką odporność na ścieranie i oddziaływanie zewnętrznych warunków atmosferycznych, farby nawierzchniowe idealnie wpisują się w oczekiwania artystów tworzących murale ścienne, a także te na płaskich podłożach.
Alternatywna opcja to poprawa przyczepności podłoża. Niektóre farby drogowe zawierają w składzie mikrokapsułki, które wpływają na poprawę przyczepności pojazdów do podłoża. Takie zastosowanie jest praktyczne przede wszystkim w miejscach o wysokim natężeniu ruchu jednośladów. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko poślizgu np. na zakrętach.
Artykuł gościnny.